Łączniki tyrystorowe prądu stałego działają podobnie jak łączniki prądu zmiennego. Jednakże w tym przypadku niezbędny jest obwód umożliwiający przejście tyrystora ze stanu przewodzenia w stan nieprzewodzenia (blokowania) i tym samym odłączenie obciążenia od źródła napięcia stałego.


Schemat tyrystorowego łącznika prądu stałego



 

 

W podstawowym układzie łącznika prądu stałego (rys. 4.15) tyrystor Tyl i obciążenie RQ tworzą obwód szeregowy, zasilany ze źródła napięcia stałego Uz. Kondensator C, rezystor R i tyrystor Ty2 służą do wyłączania tyrystora Tyl . Załączenie tyrystora Tyl następuje po doprowadzeniu impulsu do jego bramki. Tyrystor Ty2 przy tym nie przewodzi, kondensator C ładuje się przez rezystor R do napięcia równego prawie napięciu zasilania. Załączenie tyrystora Ty2 przez doprowadzenie do jego bramki impulsu wyzwalającego powoduje dołączenie kondensatora C równolegle do tyrystora Tyl, wskutek czego tyrystor Tyl zostaje spolaryzowany w kierunku wstecznym i wyłączony.

Łączniki tyrystorowe prądu stałego spełniają funkcje:

  • łączników manewrowych o praktycznie dowolnej częstości łączeń;
  • sterowników impulsowych;
  • szybkich wyłączników zwarciowych.

Najczęściej są stosowane w napędach prądu stałego, w technice zabez-pieczeń, a także do zasilania i sterowania zgrzewarek punktowych i liniowych oraz do stabilizacji napięcia.

W układach napędowych prądu stałego łączniki tyrystorowe stosuje się do łagodnego rozruchu i hamowania oraz regulacji prędkości wirowania. Pełnią one funkcje sterowników. Używa się ich w nowoczesnej trakcji kopalnianej, miejskiej (tramwaje, trolejbusy), w wózkach akumulatorowych i samochodach elektrycznych.

Websystem - automatyka | Dane techniczne urządzeń automatyki | tel. +48 0.601.747.565
 

szybki kontakt

kontakt


tel. 0.602.878.747
tel. 48 383-01-44 fax 48 685-60-95
e-mail: falowniki@ppp.pl

Websystem autoryzowany dystrybutor falowników Lenze i LG. Technika napędów energoelektronicznych - sprzedaż, serwis, doradztwo. Fachowa inżynieryjna obsługa.
Copyright © 2001 www.falowniki.ppp.pl - wszelkie prawa zastrzeżone. Kontakt: falowniki@ppp.pl